این روزها بنا به دلایل و عواملی متعدد -از قبیل فشارهای روحی روانی و اضطراب- آمار چاقی در تمامی جوامع بالاتر رفته و کشور ما نیز از این امر مستثنی نیست! ولی شکم‌های بزرگ و داشتن چربی شکم زیاد تنها به معنای محدودیت‌های فیزیکی نبوده و در دراز مدت موجب بروز مشکلاتی چون دیابت، بیماری‌های قلبی و بالا رفتن خطر مرگ زودرس نیز خواهند شد.

البته، جای نگرانی وجود نداشته و شما همیشه می‌توانید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و عادات خود از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرده و یا اقدام به بازگردانی سلامت و تندرستی‌تان نمایید؛ از همین روی در ادامهٔ این مطلب ۲۰ راهکار مفید و مؤثر در لاغری شکم و پهلو، و همچنین چربی سوزی سریع را -با هدف کاهش ۱۰ سانتی‌متر از دور کمر در دو هفته- گردآوره‌ایم! با ما همراه باشید:

1سحرخیزی و چربی شکم

گرچه داشتن خواب کافی خود به تنهایی یکی از عوامل مؤثر بر کاهش وزن و حفظ تندرستی می‌باشد، ولی خوابیدن‌های طولانی مدت و بدخوابی قادرند تأثیری عکس روی روند چربی سوزی شما گذاشته و موجب افزایش چربی شکم نیز شوند! چرا که تحقیقات حاکی از مصرف ۲۵۰ کالری روزانهٔ بیشتر و تمایل به مواردی از قبیل فست‌فود، غذاهای شیرین یا نمکی و چربی‌های اشباع شده در افرادی که دیر خوابیده و دیرتر از حد معمول -بعد از ساعت ۱۰:۴۵ دقیقه- بیدار می‌شوند، است. محققان دانشگاه «نورث‌وسترن» همچنین دریافتند که میزان بی‌ام‌آی اشخاصی که در معرض نور خورشید صبح‌گاهی قرار می‌گیرند، پایین‌تر از دیگران می‌باشد!

2استفاده از توت‌ها

به جای خوردن شیرینی و شکلات، بکوشید تا توت‌ها و میوه‌هایی که دارای شکر طبیعی بوده مصرف نمایید، چرا که این موارد -خصوصاً توت‌ها- منبعی بسیار مناسب از «آنتی‌اکسیدان‌» ها محسوب شده و با توجه به تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه «میشیگان»، افرادی که رژیمی مملو از توت‌های مختلف دارند چربی شکم پایین‌تری نسبت به دیگر افراد دارا می‌باشند. همچنین لازم به ذکر است که شاه‌توت، توت‌فرنگی، بلوبری و تمشک حاوی مقادیر بالایی «رزوراترول» -آنتی‌اکسیدانی که موجب چربی‌سوزی شکم و کاهش خطر بیماری جنون می‌شود- نیز هستند!

3حذف روغن‌های هیدروژنه

اگر جمله‌ٔ «حاوی روغن‌های هیدروژنه» را روی یک محصول غذایی مشاهده کردید می‌بایست دریابید که چربی بکارگرفته شده در تولید آن از انواع اشباع‌شده بوده و در دراز مدت می‌تواند موجب مشکلاتی عدیده در سلامت -از قبیل افزایش خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی، بالا رفتن «کلسترول» و چاقی- شود!

محققان دانشگاه «ویک فارست» با مطالعه‌ای شش ساله روی دو گروه از میمون‌ها دریافتند که چربی‌های اشباع‌شده موجود در رژیم گروه اول موجب افزایش ۷/۲ درصدی چربی شکم آن‌ها شده و در عوض گروه دوم با مصرف چربی‌های تک‌سیرنشده، تنها مقدار بسیار ناچیزی اضافه وزن و افزایش چربی شکم را تجربه کردند. لذا به جای بهره‌گیری از چربی‌های مضر توصیه می‌شود موارد سالم‌تری را به عادات غذایی خود افزوده و در مدتی کوتاه شاهد تأثیرات بزرگ این تغییر روی فرآیند لاغری شکم و پهلوی خود باشید.

4ورزش‌های سنگین مثل بدنسازی

اگر به دنبال راهی مناسب برای آب کردن چربی شکم خود می‌باشید، لازم است بدانید که احتمالاً بهترین شیوه جهت عملی کردن چنین تمایلی ورزش‌های وزنه‌ای است!

مطالعات مدرسهٔ سلامت عمومی «هاروارد» نشان داد که ادغام ورزش‌های وزنه‌ای با رژیمی مناسب در مردان بالغ موجب کاهش خطر ابتلاء به چاقی و اضافه وزن در دراز مدت می‌شود، و این در حالی است که طی انجام این پژوهش محققان همچنین دریافتند که همان میزان از ورزش‌های هوازی تأثیر مشابهی روی چربی شکم و لاغری ندارد. از طرفی، دانشمندان دانشگاه «مری‌لند» نیز پس از انجام بررسی‌هایی دقیق اذعان داشتند که انجام ورزش‌های وزنه‌ای طی ۱۶ هفته، میزان فرآیندهای «متابولیکی» افراد را تا ۷/۷٪ بالا برده و لاغری شکم و پهلو را برای آن‌ها سهولت می‌بخشد‌.

5حذف شکرهای صنعتی

گرچه برخی افراد جهت دوری و کاهش مصرف شکر به موارد صنعتی روی می‌آورند، اما لازم است بدانید که تحقیقات دانشگاه «یال» حاکی از تأثیر مستقیم شکرهای صنعتی روی سلامت اشخاص و افزایش احتمال چاقی شکم و اضافه وزن می‌باشد!

پزشکان معتقدند به دلیل عملکرد مشابه این شکرها با موارد طبیعی، «انسولین» بدن پس از مصرف آن‌ها بالا رفته و طبعاً مشکلات عدیده‌ای در سلامت فرد ایجاد می‌شود.

6افزایش مصرف فیبر

گرچه بسیاری از اشخاص ترجیح می‌دهند جهت تسریع روند لاغری شکم و پهلو، مصرف کربوهیدرات را در رژیم غذایی خود بالا ببرند، اما همچنان می‌توان مدعی شد که افزایش مواد غذایی با «فیبر» بالا بهترین گزینه برای آب کردن چربی شکم می‌باشد.

در واقع، محققان مرکز سلامتی «ویک فارست» طی تحقیقات خود دریافتند که افزایش ۱۰ گرم «فیبر» در رژیم غذایی ظرف ۵ سال موجب کاهش ۳/۷ درصدی چربی‌های مضر در افراد معمولی، و دو برابر همین میزان برای اشخاصی با فعالیت فیزیکی بالا می‌شود.

7جذب ویتامین دی

پس از مطالعات صورت گرفته در مرکز تحقیقات سرطان «فرد هاچینسون»، دانشمندان اذعان داشتند که زنانی از سنین متفاوت -از ۵۰ تا ۷۵ سال- که ویتامین دی بیشتری جذب کرده و مدت زمان طولانی‌تری در معرض نور خورشید قرار گرفته بودند، به نسبت دیگر اشخاص، لاغری شکم و پهلوی سریع‌تر و بیشتری را تجربه کردند. لذا توصیه می‌شود جهت تسریع فرآیند آب کردن چربی شکم، روزانه ۱۵ دقیقه (بدون بهره‌گیری از کرم‌های ضد آفتاب) در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرید.

8مصرف آجیل

جهت خلاص شدن از شر چربی شکم، بهتر است مصرف آجیل را افزایش دهید! چرا که آجیل‌ها حاوی چربی‌های تک‌سیرنشده بوده و جهت جلوگیری از افزایش وزن و چاقی شکم بسیار مناسب‌اند. همچنین لازم به ذکر است که تحقیقات دانشگاه پزشکی «رینا سوفیا» نیز حاکی از کاهش چربی شکم افرادی که ظرف ۲۸ روز مصرف آجیل را در رژیم غذایی خود بالا بردند، می‌باشد.

9بالا بردن سرعت تمرینات ورزشی

طی مطالعاتی که در دانشگاه «مک‌میلر» صورت گرفت، اطلاعات مفیدی به دست آمده و محققان دریافتند که افرادی با ورزش سریع و شدید به مدت یک دقیقه، تغییرات تنفسی و «متابولیکی» مشابهی را با ورزشکارانی که با سرعتی آهسته و به مدت یک ساعت تمرین دارند، تجربه می‌کنند. لذا اگر خواهان تسریع سوزاندن چربی شکم خود می‌باشید، توصیه می‌شود سرعت و شدت تمرینات ورزشی خود را افزایش دهید.

10مصرف سیر

پژوهش‌های صورت گرفته در کشور کره حاکی از آن است که مصرف سیر حتی در صورت داشتن رژیمی پرچرب، موجب کاهش بیشتر چربی شکم شده و با بهبود عملکرد کبد، چربی‌سوزی بدن را نیز تسریع می‌بخشد.

11مسواک زدن

مسواک زدن پس از هر وعده غذایی علاوه بر بهبود سلامت دندان‌هاتان، موجب کاهش چربی شکم نیز می‌شود! البته؛ ممکن است شنیدن چنین جمله‌ای در وهلهٔ اول غیر قابل باور باشد، اما مطالعاتی که روی ۱۴۰۰۰ نفر انجام شد، نشان داد که مسواک زدن پس از هر وعده، به مغز فرمان توقف مصرف غذا را رسانده و در دراز مدت موجب کاهش وزن و لاغری شکم و پهلو نیز می‌شود.

12مصرف ماهی

اگر می‌خواهید فرآیند آب کردن شکم خود را تسریع بخشید، توصیه می‌شود پروتئین‌های مورد نیاز خود را از طریق مصرف ماهی به دست آوردید، چرا که تحقیقات منتشر شده در رابطه با اضافه وزن حاکی از افزایش میزان چربی سوزی شکم و لاغری در افرادی که رژیم غذایی‌شان حاوی اسیدهای چرب «امگا ۳« است، می‌باشد.

13مصرف غلات

جهت آب کردن شکم، لازم نیست که دست از کربوهیدرات‌ها برداشته و آن‌ها را از رژیم خود حذف کنید؛ بالعکس، مطالعات دانشگاه «تافتس» نشان داد که مصرف روزانه سه وعده غذایی حاوی غلات، چربی‌های مضری که موجب بیماری‌های قلبی، دیابت و … می‌شوند را تا ۱۰ درصد کاهش می‌دهد.

14افزایش مصرف غذاهای اسیدی

تحقیقات صورت گرفته در زمینه چربی شکم حاکی از تأثیر مستقیم مواد غذایی اسیدی -خصوصاً سرکه- روی روند لاغری بوده و محققان معتقدند مصرف این مواد غذایی، متابولیسم کربوهیدرات‌ها را تا ۴۰٪ در بدن افزایش می‌دهد!

15مصرف سبزیجات

ظاهراً همیشه حق با پدر و مادران‌مان است و این‌بار درمی‌یابیم که اصرار آن‌ها به مصرف سبزیجات نیز بیهوده نبوده است! البته احتمالاً آن‌ها از تأثیرات مستقیم و مفید سبزیجات بر روند لاغری شکم و پهلو بی‌اطلاع بوده‌اند؛ اما در تحقیقات منتشر شده توسط مجلهٔ آکادمی تغذیه و رژیم‌های غذایی، اثبات شد که مصرف سبزیجاتی از قبیل خیار، بروکلی و گل کلم در کودکانی که مشکل با مشکل اضافه وزن مواجه‌‌اند، موجب کاهش ۱۷٪ از چربی‌های مضر شان می‌شود.

16مصرف «کلسیم»

محققان دانشگاه«تنسی» با اعمال رژیمی غنی از «کلسیم» روی گروهی از زنان بالغ شاهد بهبود فرآیند لاغری شکم و پهلو در آن‌ها بودند. لذا توصیه می‌شود مصرف «کلسیم» خود را با بهره‌گیری از مواد غذایی‌ای همچون لبنیات، ماهی چرب، آجیل و خشکبار بالا برده و چربی شکم خود را کاهش دهید.

17مصرف آلبالو

از آن‌جایی که مطالعات صورت گرفته روی موشها نشان می‌دهد مصرف آلبالو در کنار رژیمی پرچرب موجب افزایش ۹ درصدی چربی‌سوزی می‌شود محققان توصیه می‌کنند مصرف این میوه مفید را به هیچ‌وجه اهمال نکنید. آلبالو همچنین حاوی مقادیر بالایی از «رزوراترول» می‌باشد که یک «آمینو اسید» مهم در مقابله با خطر ابتلاء به جنون و تحلیل عضلات به دلیل افزایش سن است.

18دوندگی

البته جهت تسریع فرآیند آب کردن شکم لازم نیست به یک قهرمان دوندگی المپیک تبدیل شوید، اما مطالعاتی که طی ۱۸ ماه روی دو گروه از افراد مبتلا به اضافه وزن صورت گرفت محققان دریافتند که گروه اول به دلیل داشتن ۲۰ کیلومتر دوندگی و پیاده‌روی با سرعت بالا، چربی‌سوزی بالاتری داشته و ۶۷٪ درصد بیشتر از گروه دوم -که پیاده‌روی نداشتند- کالری می‌سوزانند. بنابراین، از پیاده‌روی و دوندگی جهت آب کردن شکم خود غافل نشوید.

19خواب کافی

مطالعاتی که روی ۶۰,۰۰۰ زن بالغ و به مدت ۱۶ سال انجام شد گویای تأثیر مستقیم کم خوابی و بد خوابی روی چاقی و اضافه وزن بود! لذا توصیه می‌شود اگر می‌خواهید چربی‌سوزی بدن‌تان را بالا برده و از شر چربی شکم خود خلاص شوید، روزانه هشت ساعت خواب مفید را به برنامه خود بی‌افزایید.

20تنظیم زمان مصرف وعده‌های غذایی

تحقیقات صورت گرفته بر روی متابولیسم سلولی نشان داد که موش‌های آزمایشگاهی‌ای که تنها ۸ ساعت از روز به غذا دسترسی داشتند به نسبت موش‌هایی که همان‌ مقدار غذا را ظرف ۱۶ ساعت دریافت می‌کردند وزن کم‌تری کسب کرده و چربی شکم بالایی جذب نکردند. لذا پس از مصرف شام در یخچال را تا روز بعد باز نکنید و برای وعده‌های غذایی خود زمانی معین و محدود تعیین نمایید تا روند لاغری شکم و پهلو خود را بهبود ببخشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های لاغری مطلب ۵ راه آسان برای سوزاندن چربی شکم و بهبود سلامتی و هچنین تمریناتی برای ساخت شکم جذاب ویژه خانم‌ها را مطالعه کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

Please enter your comment!
Please enter your name here