برنامه بدنسازی 12 هفته ای میانبر افزایش حجم
برنامه بدنسازی 12 هفته ای میانبر افزایش حجم

گرچه غالب ویتامین‌ها و مواد معدنی برای بدن ضروری می‌باشند، اما تعداد کمی از این مواد همانند ویتامین ث برجسته و شاخص‌اند. از آن‌جایی که این ویتامین حاوی «آنتی‌اکسدان» های ضروری برای بدن بوده و از طرفی باعث بهبود وضعیت سلول‌های ایمنی و ترمیم آن‌ها می‌شود. خواص و فواید ویتامین ث آن‌قدر چشم‌گیر و قابل توجه‌اند که آن را به عنوانی مهم و ضروری در سلامت و حتی ورزش تبدیل کرده است! با ما همراه باشید تا در ادامهٔ مطلب، شناخت بهتری نسبت به این ویتامین پرخاصیت داشته باشیم:

ویتامین ث چیست؟

نام دیگر این ویتامین، «اِل آسکوربیک» یا «آسکوربیت» بوده و در گذشته برای درمانی بیماری‌هایی از قبیل شوره مورد استفاده قرار می‌گرفته است. البته، احتمالاً با شنیدن نام ویتامین ث برای شما تصویری جز آب پرتقال -که یکی از بهترین منابع دریافت آن نیز می‌باشد- تداعی نمی‌شود! اما لازم به ذکر است که مصرف انواع مرکبات (لیمو، لیمو ترش و پرتقال) مقادیر بالایی از احتیاجات ویتامینی بدن خود را تأمین نمایید. البته توصیه می‌شود به جای آب میوه از حالت کامل میوه‌ها بهره گرفته و علاوه بر ویتامین، فیبرهای مفید و مورد نیاز بدن خود را نیز دریافت کنید. (تحقیقات نشان می‌دهد مکمل‌های قرصی ویتامین ث نیز بسیار مفیدند).

ویتامین ث چیستچرا می‌بایست ویتامین ث مصرف کنیم؟

ویتامین ث به دلیل ماهیت «آنتی‌اکسیدانی» خود، در فعالیت‌های گوناگونی شرکت داشته و یکی از اصلی‌ترین وظایف آن، کاهش و مقابله با «گونه‌های فعال اکسیژن» یا ROS -که پس‌تولید غالب فعالیت‌های متابولیسمی بدن‌اند- می‌باشد. ترشح «گونه‌های فعال اکسیژن» به هنگام ورزش و فعالیت‌های شدید ورزشی و یا اضطراب شدید بیشتر شده و از آن‌جایی که افزایش میزان‌شان در بدن ممکن است مطالبهٔ «آنتی‌اکسیدان‌» ها را بالا برده و موجب بروز مشکلاتی عدیده شود، حضور مولکول‌های ویتامین C جهت مقابله با آن‌ها بسیار حیاتی است. (شما می‌توانید با بهره‌گیری از مکمل‌های ویتامین ث نیاز بدن خود به این ماده را برطرف نمایید).

انواع ویتامین ث:

رایج‌ترین نوع ای ویتامین، مکمل‌های «اِل آسکوربیک اسید» بوده که در بدن به «آسکوربِیت» -فعال‌ترین شکل فیزیکی ویتامین ث- مبدل می‌شود. لازم به ذکر است که این اتفاق عموماً در فضاهایی اسیدی همچون معده رخ می‌دهد.

ویتامین ث و سلامتیفواید ویتامین ث چیست؟

تحقیقات حاکی از وجود خواص و فوایدی بسیار در ماهیت ویتامین ث -مانند تقویت سیستم ایمنی بدن، تأمین«آنتی‌اکسیدان» های ضروری و بازگردانی منابع تهی شده طی فرآیندهای ورزشی و یا فشارهای اضطرابی، بوده و همین امر گویای اهمیت آن برای سلامت و تندرستی نیز می‌باشد. البته تأمین احتیاجات بدن این روزها دیگر دشوار نبوده و علاوه بر مرکبات، کلم، گل‌کلم و سیب‌زمینی‌ها، بسیاری از محصولات غذایی فرآوری شده نیز دارای منابعی غنی از این ویتامین حیاتی بوده و شما با مصرف آن‌ها به راحتی نیازهای متابولیسمی خود را برطرف خواهید کرد.

فواید ویتامین ث در بدنسازی و تناسب اندامگرچه مصرف ویتامین ث به تنهایی قادر به جلوگیری بیماری‌هایی از قبیل سرماخوردگی نخواهد شد، اما عده‌ای از محققان پس از مطالعه روی مصرف بسیار زیاد این ویتامین -یعنی چیزی در حدود ۲ الی ۳ گرم در روز- اذعان داشتند که وجود مقادیر بالایی از آن داخل سلول‌های ایمنی بدن، در ترشح «سیتوکین» ها و «مونوسیت» ها مؤثر بوده و از آن‌جایی که هنگام ابتلاء به بیماری این مواد در بدن کاهش می‌یابند، می‌توان نتیجه گرفت که مصرف ویتامین C می‌تواند به پیشگیری و تسریع روند بهبودی کمک کند.

همچنین وجود ویتامین C در بسیاری از آنزیم‌های صورت گرفته در بدن از قبیل فعالیت‌های مرتبط با ستنز «کلاژن»، تبدیل چربی به راکیزه جهت تولید ATP و سنتز برخی از فرارسان‌های عصبی، ضروری قلمداد می‌شود. از سویی دیگر، به دلیل دارا بودن ماهیتی محافظتی و «آنتی‌اکسیدانی»، بسیاری از افراد معتقدند که ویتامین ث در جلوگیری از صدمات و کوفتگی‌های عضلانی نیز مؤثر بوده و در همین راستا دو تحقیق مهم صورت گرفت که هر دو نیز این حقیقت را تأیید کرده‌اند. (غالب تحقیقاتی که مصرف ویتامین ث برای بدن‌سازی را عاری از فایده خوانده‌اند، از دُزهای روزانهٔ کمی بهره گرفته و یا هنگام انجام مطالعات خود، مکمل‌های دیگری نیز بکار گرفته و فواید آن را تحت تأثیر قرار داده‌اند). توصیه می‌شود اگر می‌خواهید از دریافت مقادیر کافی این ویتامین طی روند بدن‌سازی خود اطمینان حاصل نمایید، از «مولتی‌ویتامین» ها یا مکمل‌های مخصوص ویتامین ث بهره‌ بگیرید.

آیا مصرف ویتامین ث نیز عوارض جانبی دارد؟

از آن‌جایی که ویتامین‌های حلال پذیر با آب به راحتی از طریق ادرار دفع می‌شوند، مسمومیت‌ها و عوارض جانبی احتمالی از مصرف بیش‌ از حد آن‌ها بسیار ناچیز بوده و برخی معتقدند تنها مشکلات ممکن از مصرف بالای ویتامین C، اسهال و افزایش پوسیدگی دندان‌ها می‌باشد. (ولی، گرچه برخی از مطالعات هیچ‌گونه عوارض جانبی از مصرف بیش از حد و غیر معمول این ویتامین نیافته‌اند، اما توصیه می‌شود که همیشه تعادل لازم را رعایت نمایید).

انفعالات متقابل ویتامین ث کدام‌اند؟

مطالعات حاکی از تأثیر گذاری متقابل ویتامین ث بر برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی است. به عنوان مثال گفته می‌شود این ماده، «ویتامین ای» را تحت تأثیر قرار داده و موجب کاهش اکسیداسیون غشاهای سلولی، ترکیبات رادیکالی آزاد و افزایش جذب «آهن» و «زینک» می‌باشد. (یک نکته ضروری در رابطه با «آهن» این است که شما می‌بایست آن را از منابعی غیر گوشتی دریافت کنید؛ لذا توصیه ما به شما بهره‌گیری از «مولتی‌ویتامین» های مناسب است).

فواید ویتامین ثبهترین راه مصرف ویتامین ث چیست؟

میزان مجاز مصرف روزانه این ویتامین برای مردان ۹۰ و برای زنان ۷۵ میلی‌گرم بوده، که به راحتی می‌توان از طریق یک رژیم غذایی مناسب دریافت کرد. از طرفی لازم به ذکر است که غذاهایی با بیشترین مقادیر ویتامین ث عبارت‌اند از مرکباتی چون پرتقال، لیمو و میوه‌های درون سرخ در کنار موادی مانند کلم‌پیچ؛ ولی برای مصارف ورزشی توصیه می‌شود از «مولتی‌ویتامین» ها و مکمل‌های مخصوص ویتامین ث بهره بگیرید.

البته از آن‌جایی که این ویتامین ماهیتی محافظتی داشته و برای ایمنی بدن ضروری قلمداد می‌شود، مکمل‌های آن در انواع و اقسام مختلفی به بازار ارائه شده و شما می‌بایست گزینه مناسب و مورد نیاز خود را با توجه به احتیاجات بدن و سیستم ایمنی خود انتخاب نمایید. اما به خاطر داشته باشید که برای داشتن بدنی تندرست و جلوگیری از مصدومیت‌های احتمالی عضلانی به هنگام انجام‌ تمرینات ورزشی، دریافت مقادیر کافی ویتامین ث حیاتی است!

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مکمل های ورزشی مطلب همه چیز در مورد امگا ۳ و روغن ماهی در بدنسازی و هچنین ۵ ویتامین مهم در بدنسازی و ساخت عضلات را مطالعه کنید.

3 دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید

Please enter your comment!
Please enter your name here