از زمانی که انواع دستگاه بدنسازی متفاوت وارد عرصهٔ بدنسازی شدند، همواره مشاجرات بسیاری را نیز میان مربیان، متخصصان و دانشمندان جهت تعیین بهترین و مناسب‌ترین گزینه‌های ممکن برای بکارگیری در این صنعت، فراهم آورده‌اند.

همیشه یک سوال بین بدنسازان و کارشناسان ورزشی وجود داشته است و آن این که تمرینات با وزنه های آزاد (هالتر، دمبل، کتل بل و …) تاثیر بیشتری روی رشد عضلات دارند یا تمرینات با انواع دستگاه بدنسازی (انواع سیم کش و …) که در آن ها دامنه و رنج حرکت مقید شده است؟

از آن‌جایی که اظهار نظر در ارتباط با چنین مبحثی نیاز به بررسی و تحقیقات عمیق‌تری دارد، هدف ما از ارائهٔ این مقاله صرفاً معرفی روش‌ها و دستگاه‌های مناسب جهت جایگزین کردن با تمرینات با وزنه آزاد می‌باشد.

به هر روی، در ادامه به معرفی ۶ دستگاه بدنسازی مناسب برای جایگزینی با حرکات با وزنه آزاد خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید:

6

دستگاه بدنسازی پرس پا

گزینه‌ای مناسب جهت جایگزینی با «اسکوات با هالتر». تمرین با این دستگاه بسیار ساده و ابتدایی بوده و بدون شک یکی از عوامل مهم در شکل‌دهی عضلات بزرگ‌تر قلمداد می‌شود.

مزایای دستگاه پرس پا: از آن‌جایی که تنظیم ارتفاع (بالا و پایین بودن) و طول (بسته و باز بودن) پا هنگام بهره‌گیری از این دستگاه بسیار آسان می‌باشد، به شما امکان تمرکز فشار بر روی قسمت‌های مختلف ماهیچه‌های پا و حتی باسن را خواهد داد.

5

دستگاه فلای یا پروانه

جایگزینی مناسب برای «فلای با دمبل». این حرکت موجب تمرکز فشار -بیش از سایر حرکات- روی سینه‌ها شده و موجب بهبود فرآیند شکل‌‌گیری و حجم‌دهی به ماهیچه‌ها می‌شود.

مزایای دستگاه فلای یا پروانه: انجام تمرینات ورزشی با استفاده از دستگاه «فلای نشسته» علاوه بر افزایش میزان کشش عضلات، با فراهم آوردن انقباض بیشتر به شما امکان فشردن ماهیچه‌ها در برابر مقاومت موجود را نیز خواهد داد.

4

دستگاه سیم‌کش قایقی

جایگزینی مناسب برای حرکت «قایقی با دمبل تک دست». دستگاه سیم‌کش برای تمرکز روی ماهیچه‌های شکم و پهلو بسیار مناسب بوده و علاوه بر افزایش میزان کشش، به دلیل ثابت نگه داشتن پایین‌تنه هنگام اجرای حرکات امکان بهره‌گیری از وزنه‌های سنگین -با ریسک بسیار کم- را نیز فراهم می‌آورد.

مزایای دستگاه سیم‌کش قایقی: از آن‌جایی که سطح زمین محدودیتی برای‌تان ایجاد نخواهد کرد شما می‌توانید با بهره‌گیری از یک دستگاه میزان کشش را بیش از پیش نمایید. از طرفی، لازم به ذکر است که حالت نشسته (به جای خم شدن رو به جلو) در تمرین با این دستگاه، تنفس را سهولت بخشیده و موجب بهبود اجرای حرکات نیز خواهد شد.

3

دستگاه پرس چکشی

جایگزینی مناسب برای «پرس بالا سینه»: این دستگاه برای اشخاصی که به دنبال سینه‌های بزرگ می‌باشند بسیار مناسب است.

مزایای دستگاه شیب‌دار پرس چکش نشسته: این دستگاه علاوه بر ایجاد حسی متفاوت با پرس یالا سینه با هالتر، به دلیل ثابت نگه داشتن میان‌تنه، لزوم وجود یک مربی یا یار کمکی را نیز از میان برداشته و شما با بهره‌گیری از آن بدون هرگونه نگرانی می‌توانید به اجرای حرکات تمرینی خود بپردازید.

2

دستگاه نشر بغل نشسته

جایگزینی مناسب برای حرکت «نشر بغل با دمبل». این دستگاه در صورت بهره‌گیری صحیح، ابزاری بسیار مفید جهت افزایش عرض شانه می‌باشد؛ ولی متأسفانه اغلب افراد با استفاده از وزنه‌های سنگین‌تر از حد معمول، اثر بخشی آن را کاهش می‌دهند.

مزایای دستگاه نشر بغل نشسته: این دستگاه بر خلاف دمبل، تمرکز فشار روی نقاط مورد نظر را سهولت بخشیده و امکان انقباض عضلانی بیشتری را نیز در نقطه اوج حرکت برای ورزشکار فراهم می‌آورد. به طور کلی، اجرای حرکات تمرینی با این دستگاه شخص را مجبور به بهره‌گیری از قدرت و فشار بیشتر کرده و همین امر موجب نتیجه‌گیری بهتر می‌شود.

1

دستگاه کمکی بارفیکس

جایگزینی مناسب برای «بارفیکس»: یکی از تمرینات مناسب و ضروری برای بهبود عضلات پشت بارفیکس محسوب شده و حتی قبل از ساخت این دستگاه نیز توسط بدنسازان انجام می‌شد. البته لازم به ذکر است که گرچه اجرای این حرکت برای عضلات پشت بسیار مفید می‌باشد، ولی ممکن است پس از بالا رفتن وزن و حجم بدن شخص انجام آن بسیار دشوار شود.

مزایای دستگاه بارفیکس کمکی: از آن‌جایی که تمرکز اصلی حرکات در استفاده از این دستگاه روی بالا کشیدن وزن بدن قرار گرفته است، برای افرادی که قدرت جسمانی کافی نداشته و یا حجم و وزن عضلانی‌شان بیشتر از حد معمول می‌باشد توصیه می‌شود تنها ۸ الی ۱۲ عدد بارفیکس را با این دستگاه انجام دهند؛ چرا که همین مقدار نیز جهت دستیابی به عضلات پشت قوی‌تر، مناسب و کافی می‌باشد.

دیدگاه خود را ارسال کنید

Please enter your comment!
Please enter your name here