برنامه بدنسازی 12 هفته ای میانبر افزایش حجم
برنامه بدنسازی 12 هفته ای میانبر افزایش حجم

مهمترین قسمت هر برنامۀ کاهش وزن، کم کردن کالری دریافتی است. کمی کم کردن کالری لازم است، ولی این بدین معنا نیست که خیلی کم کالری دریافت کردن خوب است. در این جا نشانه های هشداردهنده ی این که رژیم غذایی کم کالری دارید را مطرح می کنیم.

همانطور که پیش تر اشاره شد کم کردن کالری مصرفی برای کاهش وزن بسیار مهم است، اما ممکن است این کار به کاهش وزنتان کمکی نکند. به این نشانه ها که در زیر بیان شده است توجه کنید.

7 نشانه ای که بیان می کند به اندازۀ کافی کالری مصرف نمی کنید
7 نشانه ای که بیان می کند به اندازۀ کافی کالری مصرف نمی کنید

احساس خستگی می کنید

کالری یعنی انرژی. وقتی که شما در رساندن وزنتان به حد ایده آل موفق نبوده اید، احساس خستگی می کنید. اگر زودتر از حد معمول خسته می شوید، یا بعد از یک خواب کامل هشت ساعته، به سختی بیدار می شوید، نگاهی به غذایی که در طول روز مصرف می کنید، بیندازید. نشانۀ دیگر کم کالری بودن غذای شما این است که خیلی سخت کارهای روزمرۀ خود را انجام می دهید.

 به زحمت تمرین می کنید

انرژی داشتن درهنگام تمرین، ضروری است. اگر خیلی سریع انرژی خود را از دست می دهید یا به سختی وزنه هایی که سبک هستند و قبلا با آن ها مشکلی نداشته اید را بلند می کنید، باید نگاهی به  کالری غذایی که قبل و بعد از باشگاه مصرف می کنید، داشته باشید. مصرف برخی از کربوهیدرات ها قبل از تمرین و خوردن مقداری پروتئین و کربوهیدرات، بعد از تمرین به برگشت شما به حالت اولیه کمک می کند. این دریافت کالری بعد از ورزش، به ترمیم و بازسازی عضلات کمک می کند و نتایج آن در دراز مدت مشخص می شود.

7 نشانه ای که بیان می کند به اندازۀ کافی کالری مصرف نمی کنید
7 نشانه ای که بیان می کند به اندازۀ کافی کالری مصرف نمی کنید

نمی توانید تمرکز کنید

وقتی کالری و انرژی دریافتی شما پایین است، ذهن شما یک حالت مه آلود و تار پیدا می کند. اگر در صبح قبل از مسابقه، فقط یک ماست فاقد چربی دارای ۸۰ کالری می خورید، به آن مقداری از انواع مغزها اضافه کنید، تا انرژی داشته باشید. هم چنین می توانید این مغزها را در صبحانه مصرف کنید تا بین مقدار پروتئین، کربوهیدرات و چربی تعادل ایجاد شود. یک تخم مرغ روی نان تست کامل با تکه ای میوه به همراه کرۀ بادام زمینی به شما خیلی در انرژی داشتن کمک خواهد کرد. به این غذاهای انرژی زا، غذای مغز گفته می شود.

همیشه گرسنه هستید

اگر شما به طور مداوم گرسنه و تحریک پذیر هستید، این می تواند نشانه ای از کافی غذا نخوردن شما باشد. شاید نیاز دارید کمی بیشتر از وعده های غذایی اصلی و اسنک ها استفاده کنید. سعی کنید، تعادلی بین مقدار پروتئین، کربوهیدرات های پیچیده، چربی های سالم و کالری مورد نیاز خود ایجاد کنید تا همیشه سطح  انرژی ثابتی داشته باشید.

7 نشانه ای که بیان می کند به اندازۀ کافی کالری مصرف نمی کنید
7 نشانه ای که بیان می کند به اندازۀ کافی کالری مصرف نمی کنید

دوره عادت ماهیانه تان متوقف یا بی نظم شده است

کم کردن بیش از حد کالری دریافتی، در میزان هورمون ها تغییر ایجاد کرده و باعث می شود که چرخۀ قاعدگی از نظم خود خارج شده یا در آن وقفه ای ایجاد شود. تغذیۀ کافی برای عملکرد مناسب هورمون ها بسیار مهم است، بنابراین پریود نشدن در زمانی که باردار نیستید و یا اتفاق مهم دیگری برایتان نیفتاده است، یک نشانۀ واضح و مشخصی است که چیزی درست نیست و باعث به وجود آمدن این مشکل شده است. حتما با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

ترازو روی یک عدد ثابت شده است

کاهش ناگهانی کالری دریافتی باعث می شود بدن تصور کند که غذایی وجود ندارد و فقط روی کم کردن وزن و مناسب شدن برای پوشیدن لباس عروس مورد علاقه تان تلاش کند. سپس بدن وارد حالت قحطی شده و هر کالری که بتواند جذب می کند. این حالت کاهش وزن را دشوار می کند زیرا متابولیسم بدن را کم می کند. اگر وزنتان برای مثال با ۱۴۰۰ کالری در روز کاهش پیدا نمی کند، برای دو هفته ۱۶۰۰ کالری مصرف کنید و دوباره روند کاهش وزنتان را بررسی کنید.

نمی توانید برنامه تان را مداوم اجرا کنید

اگر انجام مداوم رژیم غذایی کم کالری برایتان غیرممکن است، تنها دلیل آن ضعف اراده نیست. این نشان می دهد این برنامه برای شما مناسب نیست. با کمی افزایش کالری رژیم غذایی تان ممکن است احساس راحتی بیشتری داشته باشید. رژیمی می تواند به شما در رسیدن به هدفتان کمک کند که تا مدت ها موفقیت به دست آمده را حفظ کند. وقتی از غذایی که می خورید، لذت می برید و احساس رضایت و قدرت می کنید، می توانید به برنامه تان با انگیزه ادامه دهید و به اهداف بلند مدت برای سلامتی خود برسید.

همچنین برای لاغری و کاهش وزن بدنتان می توانید “روش هایی ساده برای کالری سوزی بیشتر” و “بهترین برنامه تمرینی برای کاهش وزن و چربی سوزی” را نیز مطالعه فرمایید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

Please enter your comment!
Please enter your name here