حتما شما هم این جمله را شنیده اید: نشستن از سیگار کشیدن هم بدتر است. تحقیقات جدید نشان داده است که نشستن های طولانی مدت در طول روز باعث چاق شدن و افزایش خطر مرگ ناگهانی می شود.

به طور کلی می توان گفت که چند روش برای کالری سوزی وجود دارد، روش مستقیم و غیر مستقیم. در روش مستقیم شما با ورزش کردن اقدام به کالری سوزی می کنید اما در روش غیر مستقیم شما با انجام دادن فعالیت های معمولی روزانه کالری می سوزانید. جالب است بدانید که نشستن، دیدن، خوابیدن و … همه و همه کالری مصرف می کنند. با انجام برخی کارهای کوچک می توان کالری مصرفی هنگام انجام یک فعالیت را افزایش داد. به عنوان مثال اگر هنگام دیدن تلویزون روی زمین بنشینید نسبت به نشتن روی صندلی کالری بیشتری می سوزانید.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که روزانه هشت ساعت پشت میز می نشینید و فعالیت آن چنان زیادی ندارید، و یا روزانه ورزش می کنید و دوست دارید مقداری کالری سوزی روزانه خود را افزایش دهید، استفاده از روش های ارائه شده در این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

1

در محیط خنک کار کنید

یک روش برای افزایش کالری سوزی روزانه، سرد بودن محل زندگی است. در هوای خنک حتی زمانی که نشسته‌اید، کالری بیشتری می‌سوزانید. پس تا جای امکان سعی کنید که محیط اطرافتان دارای دمای نسبتا پایینی باشد.

2

تحرک داشته باشید

اگر شغل شما طوری است که باید پشت میز بنشینید، هر یک ساعت یک بار حداقل پنج دقیقه به خودتان استراحت دهید. از جا بلند شوید و حرکت کنید. از پله‌ها بالا یا پایین بروید و به طبقات دیگر سری بزنید. وقتی در طول روز تمام مدت یک جا نشسته باشید، بدن شما کوچک‌ترین فرصتی برای از دست دادن چربی‌های اضافی ندارد. پس این فرصت را برای خودتان ایجاد کنید.

3

روی زمین بنشینید

وقتی تلویزیون می‌بینید به‌راحتی با نشستن روی زمین می‌توانید کالری بیشتری را نسبت به زمانی که روی مبل تکیه داده اید، بسوزانید. به گفته‌ی نویسنده‌ی کتاب Move Your DNA، وقتی روی زمین می‌نشینید، عضلات شما به‌کار می‌افتند تا بدن‌تان را در حالت مورد نظر نگه دارند، درنتیجه نسبت به زمانی که روی مبل تکیه داده‌اید، عضلات، فعالیت بیشتری دارند و کالری می‌سوزانند.

4

کارهای روزمره را دستی انجام دهید

ظرف بشویید؛ خانه را با جارو برقی تمیز کنید یا آشپزی کنید. همیشه به ماشین ظرفشویی یا سایر وسایل برقی آشپزخانه وابسته نباشید. انجام این کارها سبب می‌شوند انرژی مصرف کنید و کالری‌های بیشتری بسوزانید.

شغل‌های امروزی نسبت به شغل‌های پنجاه سال پیش، به تحرک کمتری نیاز دارند. طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه ایالتی لوییزیانا در باتن روژ، با انجام کارهای روزمره، به‌طور ماشینی و اتوماتیک، فرصت سوزاندن صد کالری در روز را از دست می‌دهیم. «آدام رزانت»، مربی ورزشی و نویسنده‌ی The 30-Second Body، توصیه می‌کند که درطول روز، کارهای روزمره را تا جایی که امکان‌پذیر است، دستی انجام دهید. برای مثال کپی‌کردن اسناد یا شستن ظرف‌ها. بسیاری از کارها را می‌توانید ایستاده انجام دهید و از این راه، کالری بیشتری بسوزانید.

5

بیشتر بخوابید

کمی زودتر به خواب رفتن و یا تنظیم زنگ ساعت کمی دیر تر، می تواند به افزایش سوزاندن چربی و جلوگیری از افزایش وزن، کمک کند. خوب خوابیدن و خواب کافی با کاهش اشتها و گرسنگی، ارتباط دارد و همچنین خطر ابتلا به افزایش وزن را کاهش می دهد.

نداشتن خواب کافی دشمن تناسب اندام شماست. اگر طی شبانه روز کمتر از چهار ساعت بخوابید و این بی‌خوابی‌ها برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، سوخت و ساز بدن شما کم می‌شود و همین موضوع زمینه بروز چاقی را فراهم می‌کند. بنابر توصیه متخصصان طی شبانه روز بین ۷ تا ۹ ساعت بخوابید.

6

۵ دقیقه بیشتر تمرین کنید

فرقی نمی‌کند که چه تمرینی انجام می‌دهید، از دوچرخه ثابت استفاده می‌کنید یا تمرینات کاردیو دیگر انجام می‌دهید، کافی است پنج یا ده دقیقه‌ی دیگر به تمرینات خود اضافه کنید تا ۱۰۰ کالری بیشتر بسوزانید.

7

قهوه بنوشید

کافئین، یک عنصر اولیه است که تقریبا در هر مکمل چربی سوزی وجود دارد، که دلیل خوبی نیز دارد قهوه،حاوی کافئین است که می تواند تجزیه چربی و افزایش سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. مطالعات نشان می دهد که هرچقدر میزان کافئین بالاتر باشد، کاهش وزن بیشتری را به همراه دارد.

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف کافئین سرعت سوختن کالری‌ های اضافی را افزایش می‌دهد.سوزان روبرتز، پروفسور تغذیه از دانشگاه بوستون و نویسنده کتاب «رژیم غذایی من» به شما می‌گوید که بدین منظور بهتر است قهوه مصرف کنید اما مراقب باشید که زیاد قهوه ننوشید و در مصرف این نوشیدنی زیاده‌روی نکنید.

8

تند‌تر راه بروید

حتی اگر قرار است برای خرید در پاساژها و خیابان راه بروید، سرعت حرکت‌تان را افزایش دهید. سعی کنید همیشه طوری راه بروید که انگار قرار ملاقات مهمی دارید و کمی دیرتان شده است. در این صورت تند‌تر راه می‌روید و کالری بیشتری می‌سوزانید.

9
موسیقی مورد علاقه تان را گوش دهید

موسیقی مورد علاقه تان را گوش دهید

یک پلی‌لیست از آهنگ‌های مورد علاقه‌ی خود آماده کنید و موقع ورزش یا فعالیت‌های بدنی به آن گوش دهید. ناخودآگاه شدت فعالیت‌تان بیشتر می‌شود و انرژی بیشتری می‌گیرید. محققان دانشگاه برونل لندن، با همکاری اسپاتیفای (Spotify) دریافتند که موسیقی‌های رپ که دارای ریتم ۱۲۰ تا ۱۴۰ بیت بر ثانیه هستند، بهترین ریتم را برای دویدن دارند. هر زمان که پای خود را هنگام دویدن روی زمین می‌گذارید، با ضرباهنگ موسیقی هماهنگ می‌شود و هربار تلاش می‌کنید تا متناسب با ریتم موسیقی گام بردارید. به‌این‌ترتیب بدون اینکه متوجه شوید یا احساس خستگی کنید، دویدن‌تان سریع‌تر می‌شود.

10
زود شام بخورید

زود شام بخورید

برای اینکه بدن شما فرصت چربی‌سوزی داشته باشد، آخرین وعده غذایی شما باید حداقل سه تا چهار ساعت قبل از خواب مصرف شود. وقتی دیروقت غذا می‌خورید و بلافاصله بعد از آن به تختخواب می‌روید نباید انتظار داشته باشید اندام شما متناسب باشد. این عادت برای تنظیم سوخت و ساز بدن شما مضر است. پس سبک زندگی‌تان را کمی تغییر دهید و شام را زودتر از زمان معمول بخورید.

11
آب بیشتری بنوشید

آب بیشتری بنوشید

آب باعث می‌شود احساس سیری کنید و البته هیچ کالری اضافه‌ای هم که نیاز به سوزاندن داشته باشد ندارد. شما را سلامت نگاه می‌دارد و بدنتان را پاکسازی می‌کند. همیشه تلاش کنید بصورت مستمر در تمام طول روز آب بنوشید.

افرادی که در طول روز کم آب می‌نوشند و کم آبی بدن را تجربه می‌کنند، سرعت متابولیسم بدن‌شان کاهش می‌یابد. نتایج تحقیقات پژوهشگران آلمانی نشان می‌دهد نوشیدن آب کافی در طول روز سرعت سوخت و ساز بدن را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. بنابراین بهتر است در روز هفت تا هشت لیوان آب بنوشید.

12
فلفل بخورید

فلفل بخورید

فلفل، سوخت و ساز بدن شما را سریع کرده و به شما کمک می‌کند تا زودتر انرژی غذاهایی که می‌خورید را بسوزانید. همچنین مزه‌ی غذاهایتان را هم خیلی بهتر می‌کند. پس به خوردن متعادل آن روی بیاورید.
اگر به غذاهای تند لب نمی‌زنید، برای چربی‌سوزی بیشتر، کمی فلفل قرمز به سالاد یا غذاهای‌تان اضافه کنید. برخی از محققان بر این باورند که غذاهای تند، سوخت و ساز بدن شما را به‌طور موقت افزایش می‌دهند.

13
چای سبز بنوشید

چای سبز بنوشید

می‌توانید چای سبز را جایگزین نوشیدنی‌های همیشگی‌تان کنید و در طول روز دائما از آن بنوشید. چای سبز مستقیما کالری نمی‌سوزاند، اما سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و سیستم گوارشتان را نیز بهتر می‌کند. همچنین اشتهای شما را کاهش داده و نمی‌گذارد در میان وعده‌های غذایی‌تان زیاده روی کنید.
در کنار مصرف قهوه، مصرف چای سبز را هم به برنامه غذایی‌تان اضافه کنید. چای سبز ترکیباتی دارد که در تقویت سوخت و ساز بدن تاثیر دارد. طبق مطالعات محققان دانشگاه ژنو در سوییس، مصرف چای سبز یکی از راه‌های خوب برای سوزاندن کالری‌های اضافی است.

14
بخندید و کالری بسوزانید

بخندید

شاید برای‌تان عجیب باشد اما وقتی می‌خندید و شاد هستید نسبت به افراد افسرده انرژی بیشتری مصرف می‌کنید. اگر در طول روز ۱۵ دقیقه بخندید می‌توانید تا ۵۰ کالری بسوزانید. برای تناسب اندام شاد باشید و از هر فرصتی برای خندیدن استفاده کنید.

15
غذاهای فیبردار مصرف کنید

غذاهای فیبردار مصرف کنید

غذاهای کم‌چرب و سرشار از فیبر نسبت به سایر غذاها دیرتر هضم می‌شوند. در نتیجه بعد از خوردن آنها مدت زمان بیشتری سیر می‌مانید و در طول روز برای رفع گرسنگی سراغ میان وعده‌های کم ارزش نمی‌روید. اسفناج، گل کلم و کلم بروکلی از جمله سبزیجات سرشار از فیبر هستند که توصیه می‌شود آنها را حتما در برنامه غذایی‌تان جای دهید.

16
هنگام صحبت با تلفن راه بروید

هنگام صحبت با تلفن راه بروید

اگر قرار است یک ساعت با یک دوست قدیمی گپ بزنید، بهتر است یک جا ننشینید و حداقل کمی قدم بزنید. فرصت خوبی است تا ضمن حرف زدن پای تلفن، کالری هم بسوزانید؛ یک تیر و دو نشان! اگر نمی‌خواهید گوشی تلفن را هنگام راه رفتن دست‌تان بگیرید، از هدست استفاده کنید.

17
تمرین‌های پرشی انجام دهید

تمرین‌های پرشی انجام دهید

هنگامی‌که تمرینات قدرتی و تمرین با وزنه انجام می‌دهید، در تایم‌های استراحت بین تمرین‌ها، طناب بزنید، تا ضربان قلب‌تان بالا بماند. با انجام این کار، یک تمرین ساده‌ی قدرتی را به یک تمرین کامل با شدت زیاد تبدیل می‌کنید. طناب‌زدن کالری قابل توجهی می‌سوزاند؛ حدودا ۱۳ کالری در دقیقه. درنتیجه، با طناب‌زدن بین تمرین‌ها، در یک تمرین سی دقیقه‌ای، ۱۹۵ کالری بیشتر از حالت عادی می‌سوزانید.

18
آرام باشید

آرام باشید

استرس مداوم سبب ترشح هورمون کورتیزول می‌شود. این هورمون کالری‌ها را به شکل چربی در بدن شما ذخیره می‌کند که البته بیشتر به شکل چربی شکمی ذخیره می‌شوند. اگر می‌خواهید شکمی صاف و بدون چربی داشته باشید، استرس را از خودتان دور کنید.

19
ویتامینD مصرف کنید

ویتامینD مصرف کنید

تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد خانم‌هایی که کمبود ویتامین D دارند، کاهش وزن‌شان دیر‌تر اتفاق می‌افتد. این تحقیقات که در مجله تغذیه انگلستان به چاپ رسیده نشان می‌دهد مصرف روزانه دو هزار میلی گرم ویتامین D روند کاهش وزن را سریع‌تر می‌کند. بنابراین لازم است که در رژیم‌های لاغری ویتامینD کافی گنجانده شود.

20
ماهی سالمون بخورید

ماهی سالمون بخورید

در یک تحقیق معلوم شد افرادی که ماهی سالمون می‌خورند، نسبت به کسانی که در رژیم غذایی‌شان گوشت مصرف می‌کنند، کاهش وزن قابل ملاحظه‌ای دارند. این تحقیق در شرایطی انجام شد که میزان کالری مصرفی هر دو گروه یکسان بود. بنابراین در رژیم‌های غذایی کاهش وزن، نقش موثر ماهی سالمون را نادیده نگیرید.

سایر روش ها برای افزایش چربی سوزی

در آخر می توانید با استفاده از روش های زیر، فرایند کالری . چربی سوزی را افزایش داده و سریع تر به وزن ایده آل خود برسید:

 • خانه و محل کار خود را تمیز کنید.
 • از وزنه های قوزک پا هنگام پیاده روی و یا در طول روز استفاده کنید.
 • با دوچرخه به محل کار بروید.
 • دورتر از محل کار اتومبیل خود را پارک کنید.
 • یک حیوان خانگی انتخاب کرده و آن را به گردش ببیرد.
 • کارهای خود را به صورت ایستاده انجام دهید.
 • رابطه جنسی داشته باشید.
 • هنگام نشستن و یا انجام کارهای روزمره، عضلات باسن و ران خود را منقبض کنید.
 • به جای آسانسور از پله استفاده نمایید.
 • یک باغچه کوچک ایجاد کرده و از آن مراقبت کنید.
 • به جای صندلی روی یک توپ یوگا بنشینید.
 • خرید کنید و به مغازه های مختلف سر بزنید.
 • خودتان آشپزی کنید.
 • یک ایستگاه زودتر از اتوبوس یا مترو پیاده شوید.
 • لباس های خود را اتو کنید.
 • کارهای داوطلبانه و خیریه انجام دهید.
 • در پارک فریزبی، بدمینتون و … بازی کنید.
 • با بچه هایتان سرگرم شوید.
 • تغییر دکوراسیون دهید و وسایل را جا به جا کنید.
 • ماشینتان را بشویید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

Please enter your comment!
Please enter your name here