5 راه برای بررسی میزان پیشرفت بدون ترازو
5 راه برای بررسی میزان پیشرفت بدون ترازو
برنامه بدنسازی 12 هفته ای میانبر افزایش حجم
برنامه بدنسازی 12 هفته ای میانبر افزایش حجم

بیشتر مردم عدد نشان داده‌شده روی ترازو را هدف تمرینات و میزان پیشرفت خود می‌دانند. این افراد به‌صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه روی ترازو رفته و سرعت تغییر عدد آن را ملاک پیشرفت خود قرار می‌دهند.

اگرچه داشتن معیاری برای بررسی وضعیت فعلی پیشنهاد خوبی است اما وابسته بودن صرف به ترازو اصلاً توصیه نمی‌شود. به‌صورت کلی می‌توان گفت وزن معیار دقیقی برای اندازه‌گیری پیشرفت یک شخص نیست. به‌جای اینکه نسبت به اعداد ترازو حساس باشید، از روش‌های ذکرشده در این مطلب برای اندازه‌گیری میزان پیشرفت خود استفاده کنید.

۱- عکس‌برداری از خود

ممکن است اینکه هر روز بعد از تمرین از خود عکس بگیرید جالب به نظر نرسد، اما یک روش بسیار عالی برای مشاهده میزان پیشرفت محسوب می‌گردد. خصوصاً اگر بدانید هنگام وزن کردن عواملی مثل وزن آب بدن، توده بدون چربی و پراکندگی وزن در نقاط مختلف بدن تنها توسط عدد روی ترازو اندازه‌گیری نمی‌شوند. از آنجا که تقریباً هر روز خود را در آینه می‌بینید دیدن تغییرات اندکی سخت به نظر می‌رسد.

عکس‌برداری از خودتصاویر این امکان را به شما می‌دهند که مثلاً وضعیت ظاهری خود را طی چند هفته مشاهده کرده و میزان تغییرات رخ داده در بدن خود را کاملاً بررسی کنید. وقتی که وارد دنیای فیتنس و تناسب اندام می‌شوید از مقابل، کنار و پشت خود عکس بگیرید. هر هفته این کار را تکرار کنید. لازم نیست هنگام عکس‌برداری به خود فشار آورده و عضلات خود را منقبض نماید، کاملاً ریلکس و آرام بوده تا دقت در میزان تشخیص پیشرفت افزایش یابد. برای گرفتن بیشترین نتیجه متغیرها را ثابت نگه دارید، به‌عنوان‌مثال یک لباس به تن داشته باشید، در یک ساعت خاص شبانه روز عکس‌برداری را انجام دهید و شرایط نوری و زاویه دوربین را تا جای امکان ثابت نگه دارید.

۲-رکوردهای خود را بررسی کنید

هنگامی که برای اولین بار وارد باشگاه می‌شوید بالاترین مقدار وزن هر حرکت را یادداشت کنید، به‌عنوان‌مثال مقدار وزنه حرکت پرس سینه یا اسکات را روی یک کاغذ ثبت نمایید.

رکوردهای خود را بررسی کنیدبا این کار و پس از گذشت چند وقت خواهید دید که مقدار وزنی که در هر حرکت می‌توانید بزنید افزایش یافته است و شما به هدفتان نزدیک تر شده‌اید. برای ثبت رکورد هر حرکت می‌توانید از نرم افزارهای موبایل ویژه این کار هم کمک بگیرید. در ضمن با این کار اگر پس از مدتی انگیزه خود را از دست دهید با مشاهده میزان پیشرفت رکوردهای شخصی دوباره نسبت به ادامه مسیر دلگرم خواهید شد.

۳- استفاده از متر برای اندازه‌گیری سایز عضلات

گاهی اوقات ممکن است که روی ترازو وزن کم کرده باشید اما همه کاهش وزن مربوط به تز دست دادن بافت چربی نیست. در برخی موارد ممکن است این کاهش وزن به دلیل عضله سوزی و کاهش آب بدن باشد. برای اینکه بفهمید آیا وزن کم شده شما چربی است یا خیر اندازه‌گیری دور عضلات یک روش مناسب محسوب می‌گردد. برخی از مناطقی که می‌توانید اندازه آن‌ها را رصد کنید عبارت‌اند از: سینه، باسن، کمر، ران، بازو و شانه.

استفاده از متر برای اندازه‌گیری سایز عضلاتدانستن اندازه عضلات فواید دیگری هم دارد، به‌عنوان‌مثال با پیدا کردن مناطق انباشتگی چربی می‌توان هشدار بیماری‌های احتمالی را هم تشخیص داد. برخی از این بیماری‌ها عبارت‌اند از: سکته، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی. نتایج یک تحقیق که در ژورنال قلب اروپا منتشرشده است نشان داد که نسبت کمر به باسن و اندازه کمر با خطر بیماری‌های قلبی نسبت مستقیم دارد. زنانی که نسبت کمر به باسن بزرگ‌تر از.۸۵ و مردان با نسبت بیشتر از.۹۰ در معرض ریسک بیشتری هستند.

۴- اندازه‌گیری چربی بدن

فقط یک نیشگون کوچک می‌تواند اطلاعاتی در مورد روند کاهش وزن شما در اختیارتان قرار دهد. اندازه‌گیری درصد چربی بدن با استفاده از روش‌های معمول (چربی زیر پوست) می‌تواند میانگین چربی بدن شما را تخمین بزند. اگرچه این روش‌ها تا ۶ درصد خطا دارند اما می‌تواند به عنوان یک روش بررسی میزان پیشرفت نسبتاً کاربردی مورد استفاده قرار بگیرند.

اندازه‌گیری چربی بدن۵- پوشیدن لباس‌های قدیمی

اگر پس از مدتی نسبت به دنیای فیتنس بی انگیزه شدید، پوشیدن لباس‌های قدیمی‌تان می‌تواند انگیزه مضاعفی برای شما ایجاد کند. شاید هنوز به کاهش وزن ۲۰ کیلویی در یک سال نرسیده‌اید اما همین که لباس‌های قدیمی برایتان گشاد شده است یک پیشرفت عالی محسوب می‌گردد.

اندازه‌گیری پیشرفت با روش‌هایی غیر از ترازو می‌تواند انگیزه دهنده شما در ادامه راه بوده و باعث موفقیت شما گردد.

دیدگاه خود را ارسال کنید

Please enter your comment!
Please enter your name here